Başarı Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Başarı Hikayeleri

Haber Kaynağı: Sanayi Gazetesi / Çevre Ödülü                                                                                            14.12.2015

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği (SKB) tarafından ülke genelinde bu yıl 2’ncisi düzenlenen ‘Çevreci Tesis Ödül Töreni’ İstanbul’da gerçekleştirildi. En Çevreci OSB seçilen İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi'nin Kurucu Yönetim Kurulu Başanı Recep Bilal HANCI, ödülünü Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU'dan aldı.  İstanbul Hilton Otel’de işletmelere çevreci misyon atfetme amacıyla gerçekleştirilen organizasyonda, etkinliğe OSB’ler damga vurdu. 48 tesis ve 9 OSB’nin ödül almaya layık görüldüğü organizasyonda SKB ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe; “Çevresel sağlığa karşı duyarlılığı yüksek OSB’lerimiz ve işletmelerimiz, bizleri memnun ediyor. OSB’lerimizin çevreye duyarlılığını önemsiyoruz” diye konuştu. İnsan sağlığını odağında tutan çevreci sanayi bölgelerinin ilan edildiği etkinlikte, özellikle büyük endüstri kentlerinde faaliyette olan OSB’ler ön plana çıktı. Törende, ödül alan firmaların ve OSB’lerin gelecek yıl artış göstermesi temennisinde bulunuldu. 2015 Çevreci Tesis Ödülü’nü almaya hak kazanan Kömürcüler OSB’nin Başkanı Mehmet Yıldırım ise, ‘yeşil yol’dan ayrılmayan sanayi bölgesini büyük bir gururla temsil etti.

Firmalar ciddi bir süreçten geçti
Çevre ve insan sağlığına saygılı üretim yapan tesisler ile OSB’leri tüm Türkiye’ye duyurmak, vatandaşlar adına şükran duygularını ifade etmek için çevreci ödül törenini düzenlediklerini hatırlatan Belediye Başkanı Recep Altepe; “Çevreye duyarlı tesisler ile OSB’ler, insan sağlığını iyileştirmek için yürüdükleri yolda bizlere moral veriyor. Burada örnek tesislerimiz ve OSB’lerimizin temsilcileriyle birlikte olmak, gurur ve cesaret verici” dedi. Ödül değerlendirme sürecine yönelik açıklamalarda bulunan Altepe, çevre izin ve lisans belgeleri geçerli olan, 2 yıl içinde çevre cezası almayan, büyükşehir ile illerde 1. sınıf, ilçelerde de 2. sınıf GSM ruhsatına sahip olan firmaların tek tek öne çıkarıldığını kaydetti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise yaptığı konuşmada, yerel yönetimleri, STK’ları ve iş dünyasını çevre sorunlarına karşı birlikte hareket etmeye çağırarak;  “Çevreyle ilgili ciddi yaptırımlar uygulamak zorundayız. Bunlar gerçekleştirilmediği takdirde, istediğimiz kadar çırpınalım başarılı olamayız. Sanayicimiz ‘Çevreye zarar verir miyim?’ diye düşünecek. Yöneticilerimiz bu konuda hassas davranan işletmeleri ödül ve benzeri uygulamalarla teşvik edecek. Bunun derdinde olmamız gerekiyor” diye konuştu. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da ödül alan işletmeleri ve OSB’leri tebrik etti. 
OSB’ler ve işletmeler taçlandırıldı

Bursa: Fombak, Akırmak Oto Ana Sanayi, Faurecia, Çimtaş Çelik ve İtimat Süt Ürünleri.

Denizli: Erbakır Elektrolitik Bakır Mamulleri, RWE-TURCAS Elektrik Üretim, Akça Hazır Beton, Gümüşsu Arıtma Tesisleri ve Natur Tekstil Boya Sanayi.

Hatay: Asaş Filtre, Artuğ Tuğla, Delta Rubis Petrol ve Filmar Filtre Sanayi.

İstanbul: Ortadoğu Enerji, Canan Kozmetik, Elif Plastik, Viko Elektrik ve Arpaş İhracat A.Ş (İstanbul şubesi geri kazanım)

İzmir: Güzelvan Suni Deri, Akyol Hurdacılık Geri Dönüşüm, Kantar Nakliye (Torbalı Şubesi), Aygaz Aliağa Dolum Tesisi, Doğa Organik Gıda ve Tarım Ürünleri ve Fibrosan Cam Takviyeli Polyester A.Ş.

Kahramanmaraş: Kahramanmaraş Kağıt Sanayi.

Kocaeli: Nuh Çimento, Yıldız Sunta ve Orman Ürünleri,

Gebze: Bayer Türk Kimya, Weidmann Transformatör İzolasyon, Kartal Kimya, Kilit Belge ve Veri Hizmetleri ve İller Yemek. Ferro Döküm Sanayi, Alstrom Grid Enerji ve Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri.

Mersin: İn-Te İnşaat ve Tesisat Sanayi A.Ş, Mezitli’den Derya Group.

Nilüfer: Marmarabirlik, İlka Şekerleme, Pnomek Hidroloik Pompa, Ferroallyos Metal Hurda ve Geri Dönüşüm ve Happiness Oto Sanayi A.Ş.

Pendik: Kurtarır Yangın Söndürme, Mefar İlaç Sanayi, Haket Hayvancılık, Hacı Bekir Lokum ve Şekerleme ve Demiröz Makine Sanayi.

Ödül alan OSB’ler:  Tuzla OSB, ASO 1. OSB, Bursa OSB, Hasanağa OSB, İskenderun OSB, Kırıkkale 1. OSB, Kocaeli Gebze Kömürcüler İhtisas OSB, Osmaniye OSB ve Sakarya 1. OSB.