KURUMSAL
KURUMSAL
Restaurantımız Açıldı
Restaurantımız Açıldı

OSB’mizin önemli ihtiyaçlarından biri olan ve Siz değerli sanayicilerimizden de gelen yoğun talepler üzerine bölgemize konforlu ve şık bir restaurant yapım çalışmalarına 2012 yılı itibariyle başladık.

Kurucu Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Recep Bilal HANCI’nın Mimari tasarımları ve tüm proje çalışmalarıyla 4000 m2 bahçe alanı üzerine farklı boyutlarda yaklaşık 100 ton Çelik Profil kullanılarak uzay çatı sistem ile iç alanın tamamı kolonsuz olmak üzere 1.200 m2 kapalı alan elde edilmiştir. Yaklaşık 6 metrelik tavan yüksekliği ile geniş iç hacimlere ulaşmıştır. Mekan dekorasyonu en saygın proje grupları ile yapılmış yemek, toplantı, seminer gibi farklı hizmetlere uyum sağlayacak şekilde oluşturulmuştur.

Restaurantımız 2013 yılında değerli sanayicilerimiz ve bölge çalışanlarımızın hizmetine girmiştir. Estetik doğal görünümü ve modern bir yapıyla harmanlanarak geleneksel Türk Yemekleri ve Steak Et Çeşitleri, kafe bölümünde birçok tatlı ve içecek seçeneğiyle değerli müşterilerini misafir etmektedir.

Restaurantımızda toplantı ve seminer gibi faaliyetlere hizmet vermek için 100 kişilik VİP Toplantı salonu vardır. Tüm mobilyaları özenle seçilen ve birçok farklı masa düzeni bulunan tesiste iç ortam oturma kapasitesi 550 kişidir.

Restaurantımız şık yapısı ve kaliteli hizmetiyle yalnızca Organize Sanayi Bölgemizin ihtiyacını değil tüm Tuzla ve Gebze çevresinin bu zamana kadar beklediği kaliteli hizmet sunulmaktadır.