DUYURULAR
DUYURULAR
İstanbul Kızılay Toplum Merkezlerinin Çalışmaları hk.
Sayın Katılımcımız,
 
     T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı iş müfettişleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müfettişleri, 25.08.2019 tarihi itibarı ile işyerlerinde yabancı uyruklu çalışanların denetlenmesi konusunda çalışmalara başlamışlardır. Kayıt dışı istihdamı önlemek amacıyla ilgili kamu kurumları tarafından yapılan incelemeler sonucunda kayıt dışı olarak çalışanların tespit edilmesi halinde her bir personel için işyerine 8.821 TL ve çalışana ise 3.527 TL’den başlayan para cezaları uygulanmaktadır. Aynı durumun tekrar tespit edilmesi halinde ise bu cezaların 2 kat arttırımlı olarak uygulanmakta olduğu bilinmektedir.
     Bu kapsamda ihtiyaç duyan bireyler ve işyerleri için Türk Kızılayı Toplum Merkezleri ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlamakta olup, yabancı uyruklu çalışanların ve/veya adayların çalışma izinlerinin alınmasına yardımcı olmakta ve çalışma izni harç ücretlerini karşılamaktadır.
     Türk Kızılayı Toplum Merkezleri işçi - işveren arasındaki iletişimi sağlamak ve işyerlerine işçi yönlendirmeleri yapmak amacıyla (İş Başı Eğitim Programı ve Avrupa Birliği projeleri kapsamında) sizin adınıza işveren destek programlarından istifade etmenizi sağlanmaktadır. 6 ay süre ile kişi başı günlük 77,7 TL olan işveren desteklerinden T.C. vatandaşlarımız için ve geçici koruma altındaki Suriyeli vatandaşlar için (%50) eşit oranlar ile faydalanma imkanınız bulunmaktadır.
     Ayrıca İstanbul Kızılay Toplum Merkezleri nitelikli iş gücü ve istihdamı arttırmak amacıyla, işyerleriniz için uygun meslek kursları açmakta ve bireylerin mesleki yetkinliklerini arttırmayı hedeflemektedir.
     Açık iş pozisyonları ve sürekli ihtiyaç duyulan alanlarda Meslek Kursları açılabilmesi için İstanbul Kızılay Toplum Merkezleri ile (rakamsal) bilgi paylaşımında bulunmanız halinde başta sizin için ve diğer işyerleri için nitelikli personel ihtiyacına çözüm sağlayacaktır.
     Türk Kızılayı Sultanbeyli Toplum Merkezi yetkilileri ile birlikte, 07.08.2019 tarihinde İTOSB Bölge Müdürlüğü binamızda siz değerli sanayicilerimizin katılım gösterdiği toplantı sırasında belirtildiği gibi kayıt oluşturan sanayicilerimiz için nitelikli personel yönlendirmeleri yapılacaktır. 
İletişim için:
Türk Kızılayı Sultanbeyli Toplum Merkezi
Adres: Fatih mahallesi, Petrolyolu Caddesi No:255/C Sultanbeyli / İstanbul
Tel: 0216 496 10 21
Gsm: 0537 767 67 56 (Mert Saraç) - 0506 022 52 50 (Gülşen Karakuş)